Stypendium na życie

Jednym z działań fundacji jest program stypendialny “Stypendium na życie”. Na chwilę obecną objętych jest nim sześcioro dzieci: Jaś, Marysia, Natan, Maja, Emil i Lenka. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu indywidualnych darczyńców. Każde z “Zabieganych Dzieci” ma na Islandii swoją trzydziestoosobową rodzinę. Każda z tych osób zadeklarowała, że przez rok będzie wpierać “Swoje Dziecko” kwotą 1 500 koron. 

 
Jas.jpg

Jaś

Urodził się 25 lipca 2012 roku w ciężkim niedotlenieniu. Reanimowany spędził kilka tygodni na oddziale intensywnej terapii walcząc o swoje życie. Niedotlenienie spowodowało duże uszkodzenia mózgu, co w konsekwencji spowodowało, że Jaś jest dzisiaj całkowicie zależny od swoich opiekunów. Lekarze mówią, że cierpi na Czterokończynowe Mózgowe Porażenie Dziecięce. Jest chłopcem leżącym bez kontaktu wzrokowego. Nie potrafi mówić, samodzielnie jeść. Ma bardzo wzmożone napięcie mięśniowe, które doprowadziło dzisiaj do wywichnięcia bioder oraz przykurczy. Potrafi za to nieustannie buczeć w próbie komunikacji i uśmiechać się, gdy coś go rozweseli.

Trudno powiedzieć dzisiaj, że Jaś jest leczony ponieważ na jego chorobę lekarstwa nie ma. Troska o niego to troska o jak największy jego komfort funkcjonowania oraz opóźnianie w czasie skutków porażenia, jakimi są skoliozy, przykurcze, zapalenia płuc, odparzenia, odleżyny, obciążone serce, zwichnięcia bioder. Nikt nie określa jego rokowań ani nie daje nadziei na poprawę. Nie mniej opiekunowie szukają różnych możliwości, które pozwolą Jasiowi lepiej oddychać i lepiej się czuć. Wiele z tych „możliwości” nie jest refundowana jak sprzęt typu asystor kaszlu lub olej CBD. Bez wątpienia to co można Jasiowi dać to bezgraniczna miłość i troska. Obecność w cierpliwości i opiece.


Marysia.jpg

Marysia

3 latka. Choruje na dziecięce czterokończynowe porażenie mózgowe. Nie chodzi, nie raczkuje...Jednak najpiękniej na świecie się uśmiecha ! Marysia uczęszcza na rehabilitację Bobatha, rehabilitację wodną. Jest pod opieka wielu specjalistów. Na chwilę obecna trwają badania w kierunku padaczki. Niebawem dziewczynkę czeka operacja prawego biodra.


Natan.jpg

Natan

Wiek -17 m-cy, województwo : Zachodniopomorskie. Korzystamy z Fundacji Zabiegani Rejkiawik od grudnia 2018 roku. Natan choruje na Zespół Downa oraz nadczynność tarczycy. Jest to choroba genetyczna, w której posiada dodatkowy chromosom 21. Obecnie duży nacisk kładziemy na rehabilitacje ruchową metodą NDT- Bobath, gdyż posiada wiotkość mięśni. Obecnie Natan raczkuje, zaczyna wspinać się i podnosić. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie chodzi. Oprócz tego uczęszcza na zajęcia neurologopedyczne, które mają na celu, by Natan zaczął rozmawiać, wypowiadać pierwsze słowa. Narazie wydaje dźwięki, ale nie wypowiada żadnych słów. Udział w tego rodzaju zajęciach pozwoli Natanowi w przyszłości porozumieć się z otoczeniem oraz w nim funkcjonować .


Maja.jpg

Maja

18 miesięcy woj. Świętokrzyskie. Podopieczna zabieganych od grudnia 2018. Wady jej towarzyszące to:

1. Zespół Downa co wiąże się z ciągłymi rehabilitacjami ,wizytami u psychologa i logopedy.

2.Niedosłuch który korygujemy aparatami słuchowymi na oba uszka.

3. Ma także dwie skomplikowane wady serduszka aktualnie po operacji i wszczepieniu rozrusznika w Niemieckiej Klinice


Emil.jpg

Emil

Emil - 3 latka. Obecnie województwo małopolskie, wcześniej podopieczny Hospicjum Fundacji Fajusz. W fundacji od marca 2019. Choruje na Mukowiscydozę której skutkiem jest zespół jelita krótkiego. Powoduje to konieczność żywienia pozajelitowego 17 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu. Emil spędza więc dzień "przywiązany" do pompy, która za pomocą cewnika (breviac) podaje do żyły glównej niezbędną mieszankę żywieniową w postaci płynu. Emil przechodzi trening żywieniowy, inhalowany jest 5 razy na dobę. Przechodzi wieloaspektową rehabilitację oddechową.


Lenka.jpg

Lenka

4 lata, województwo dolnośląskie ( jeszcze), Zespół Angelmana, zaburzenia snu i ogólne opóźnienie psychoruchowe. Lenka nigdy nie będzie mówić, potrzebna jest komunikacja alternatywna, walczymy żeby zaczęła samodzielnie chodzić- cierpi na zaburzenia równowagi i koordynacji, do tego zaburzenia czucia i integracji sensorycznej, padaczka. Potrzebuje wielowymiarowej rehabilitacji ruchowa, logopedyczna, SI, zajęcia na basenie